Jednostrana brusilica je mašina koja može brusiti samo jednu stranu obratka odjednom; Dvostrana brusilica je jednokratna brusilica koja može brusiti i polirati i prednju i stražnju stranu obratka u isto vrijeme.
Uređaji ova dva uređaja su u osnovi isti, a potrošni materijal i konfiguracije koji se koriste za istu vrstu obratka su isti. Princip mlevenja i obim primene mašine su isti. Razlika je u tome što se na dvostranoj brusilici nalaze dva brusna diska, gornji brusni disk i donji brusni disk, oba su paralelna. Na jednostranoj brusilici postoji samo jedan brusni disk.
Glavna razlika između dvostrane brusilice i jednostrane brusilice je u tome što dvostrana brusilica brusi obje površine u isto vrijeme, dok jednostrana brusi samo jednu stranu obratka, a ukupna efikasnost brusilice dvostrana brusilica je veća. Neki, ali neki radni predmeti se ne mogu brusiti dvostranom brusicom, a neki obradaci se moraju brusiti samo s jedne strane, tako da je potrebna samo jednostrana brusilica.
Princip rada dvostrane brusilice:
Gornji i donji brusni diskovi se okreću u suprotnim smjerovima, a radni komad vrši planetarno kretanje i okretanje i rotaciju u nosaču.
Otpor brušenja je mali i ne oštećuje radni predmet, a dvije strane su ravnomjerno brušene i efikasnost proizvodnje je visoka. Sa sistemom kontrole debljine rešetke može se kontrolisati tolerancija debljine obrađenih proizvoda. Uređaj dvostrane brusilice uključuje dva diska za brušenje, kružni točak, četiri motora, sunčani zupčanik, mašinu za brijanje itd. U poređenju sa ova dva, struktura dvostrane brusilice je relativno komplikovana, ali ako radni komad koji treba da se bruši sa obe strane se brusi dvostranom mašinom, efikasnost dvostrane mašine je skoro duplo brža od one jednostrane mašine.
Rođenje i razvoj ove dvostrane brusilice donijelo je poboljšanja u efikasnosti proizvodnje u mnogim industrijama. U industriji optičkog stakla najviše se koriste silikonske pločice, safirne podloge, epitaksijalne pločice itd.